Skip to content

Noored muudavad maailma: keerulisest kogemusest võib saada supervõime

Enelis Linnas, MTÜ Sa Suudad asutaja ja juhatuse liige

Eestis on noored üha sagedamini ühiskondlike muutuste keskmes. 2023. aastal loodi rahvusvahelise koostööprojekti i- Restore 2.0 [1] raames noorte nõukogu, kuhu kuuluvad noored, kellel on olnud elus keerulised kogemused. Nõukogu tegutseb platvormina, kus noored saavad teha oma hääle kuuldavaks. Senised tulemused näitavad, et kaasamine võib muuta nii kogukondi kui ka noorte endi elu.

Kahe projektiaasta jooksul on nõukogu töösse panustanud kümme 16–21-aastast noort, kes on kokku puutunud sotsiaal-, õigus- ja tervishoiusüsteemiga. Nende elukogemus andis ainulaadse vaatenurga nii taastava õiguse[2] arendamisse ja rakendamisse kui laiemalt noortega töötavate spetsialistide tööle. Noored kohtusid regulaarselt ja osalesid mitmesugustesse tegevustes – teavituskampaaniatest ja mängude loomisest seadusandluse muutmisesse panustamiseni. Praegu on noorte nõukogusse jäänud kaks kõige aktiivsemat noort, kes panustavad vabatahtlikult nii oma aega kui ka energiat, et tänastel noortel oleks süsteemis noortesõbralikum kogemus, kui neil endil oli.

Mida noored kogesid ja õppisid?

Nõukogu suurim edulugu oli noorte endi sõnul loodud sotsiaalmeediakampaania, mis tutvustas taastava õiguse põhimõtteid ja innustas konflikte lahendama õiglasel ning turvalisel viisil. Noored osalesid ka konverentsidel ja kohtusid poliitikakujundajatega. „See, et meid kuulati ja meie arvamus oli tähtis, oli väga võimestav,“ ütles üks osaleja. „Tundsin, et olen midagi päriselt muutmas.“

Noored tõid esile, et projekti kogemus aitas neil arendada olulisi oskusi nagu avalik esinemine, meeskonnatöö ja piiride seadmine. Paljudele noortele muutusid taastava õiguse põhimõtted elu osaks. „Ma ei ole enam nii emotsionaalne – suudan selgelt väljendada oma vajadusi ja seada piire,“ märkis üks osaleja.

Noorte jaoks oli eriti oluline koostöö sotsiaalministeeriumi ametnikega, kellele anti nõu lastekaitseseaduse muudatuste kavandamisel. Ministeeriumist anti lubadus kaasata noori ka edaspidi. Noorte jaoks on tähtis, et nende negatiivne kogemus saab kellelegi kasu tuua ja nad suudavad poliitilisi otsuseid mõjutada.

Noored tõid välja, et sellisel viisil osalemine andis neile kindlustunde, et nad saavad tõepoolest panustada ja neile loodi keskkond, kus neisse suhtutakse eelarvamustevabalt, neid kuulatakse ja võetakse tõsiselt. Noored tundsid, et nad on oodatud külalised konverentsidel ja podcast’ides, sest nende arvamust hinnatakse: „Tahetakse päriselt kuulda seda, mis meil öelda on. See on rewarding ja väga positiivne tunne“.

Nõukogu töösse olid kaasatud ka mentorid, kelle ülesanne oli luua toetav õhkkond, kus noored tunneksid end kuulduna. Koos loodi platvorm, mis tegeles eelarvamuste kummutamisega, mõjutas otsuseid ja seisis sarnase kogemusega noorte eest. Eriti oluline oli kogemuslik õppimine – olgu selleks kohtumised teiste noortega, kellel on sarnased läbielamised, või võimalus jagada oma lugusid rahvusvahelisel konverentsil. See aitas noortel näha, et nende keerulised kogemused ei ole väärtuslikud mitte ainult neile endile, vaid kogu ühiskonnale.

Projekti õppetunnid

Noorte nõukogu senine kogemus on pakkunud ka väärtuslikke õppetunde. Kui osa noori leidis tuge ja motivatsiooni panustada, ei õnnestunud kõiki kahjuks võrdselt kaasata. Tagantjärele saab tõdeda, et mõnelt noorelt oodati ehk rohkem, kui tal oli võimalik anda, mistõttu nad loobusid osalemisest. Oli ka neid, kellel teised elulised tegevused ei võimaldanud vajalikus mahus panustada. Noorte vahel tekkis kahjuks ka arusaamatusi, mis jäid õigel ajal ja viisil lahendamata. Selleks aitaks kindlasti mentorite suurem arv ning aeg ja võimalus noortega suhetesse rohkem panustada.

Sellest hoolimata on iga osaleja panus olnud oluline ja selle eest saab tänada igat noort, kes oma aega ja energiat kasvõi veidikenegi sinna andis. Tulevikus on oluline luua mitmekesisem kaasamismudel. Me saime aru, et kaasamisel tuleb anda vabadus valida, kui palju ja kuidas noored soovivad panustada. Noored, kes soovivad panustada, peavad saama seda teha viisil, mis neile sobib, samal ajal arvestades teiste osalejate õigluse ja või ebaõiguse tunnetust.

Miks see kõik on oluline?

Noored, kellel on olnud keerulised kogemused ning seetõttu ka ehk väljakutsuv käitumine, toovad aruteludesse ja valdkonna arendustesse olulisi vaatenurki, mida ametnikud sageli ei tea ega mõista. Spetsialistid teavad valdkonda läbi spetsialisti vaatenurga, aga mitte läbi nende noorte kogemuse, kes selles süsteemis peaksid abi saama. Kui noorele antakse võimalus jagada oma lugu ja mõtteid, võivad need viia tõhusamate lahendusteni ja murda levinud eelarvamusi.

Noorte nõukogu kogemus näitab, et kui noored tunnevad end kuulatuna, kasvab nende motivatsioon osaleda ja ühiskonda kujundada. See annab neile võimaluse näha end mitte ainult ohvritena, vaid ka muutuste esilekutsujatena. Oma kogemuste kaudu saavad neist superkangelased, kes muudavad kogukondi hoolivamaks ja kaasavamaks.

Vaade tulevikku

Kuigi projekti käigus loodud noorte nõukogu lõpetab tegevuse aasta lõpus, jääb selle mõju kestma. See tõestab, et noorte hääl võib olla võimas muutuste käivitaja. Nüüd on küsimus, kuidas saame neid kogemusi edasi kasutada ja luua veelgi paremat platvormi, kus noored saaksid areneda ja panustada.

„Meie lugudel on jõud – ja kui neid kuulatakse, saab neist muutuste alus,“ ütles üks noor. Nõukogu kogemusest ei ole oluline ainult noortele endile. See tõestab, et kaasatus ja koostöö on avatud, hooliva ja kaasava kogukonna loomise võti.

Noorte nõukogu on viimased pool aastat eest vedanud MTÜ Sa Suudad, mille peamine eesmärke on teha kuuldavaks nende noorte hääl, kes käituvad või on käitunud raskesti mõistetavalt. MTÜ soovib noorte nõukoguga uuel aastal jätkata, õppides saadud kogemusest ja muutes kaasamise veelgi avatumaks – noored on seda väärt, et me oma vigadest õpiksime, looksime neile vajalikke platvorme ja tunnustaksime neid nende panuse eest!


[1] Projekt i-RESTORE 2.0 loodi koostöös Rumeenia, Hollandi ja Kreekaga, Eestis juhib tegevusi sotsiaalkindlustusamet. Projekti eesmärk on arendada taastavat õigust ja lapsesõbralikku menetlust. Tegevusi rahastab Euroopa Komisjon.

[2] Taastav õigus on käsitlus, mille järgi keskendutakse konflikti või kuriteo tagajärgede parandamisele ja vastutuse võtmisele, mitte niivõrd süüdlase karistamisele. Sotsiaalkindlustusamet pakub taastaval õigusel põhinevat konfliktivahenduse teenust. Teenusele saab suunata politseinik, koolitöötaja, noorsootöötaja, kohaliku omavalitsuse töötaja, prokurör või mõni teine spetsialist. Teenusele saab pöörduda ja ise. Oluline on kõigi osapoolte valmisolek vabatahtlikult protsessis osaleda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga