Skip to content

Projektid, milles kaasa lööme või oleme löönud:

NULA

MTÜ Sa Suudad valiti kahe esitatud ideega NULA inkubaatorisse. Soovisime luua noorte ekspertide kogu (ehk arendada noorte nõukogu), kes jagaksid avalikult noorte kogemusi ja vajadusi, et nii spetsialistidel kui ühiskonnas laiemalt tekiks mõistmine noorte vajadustest ja nende riskikäitumise põhjusest. Teiseks soovisime luua kogemustega usaldusisiku programmi, kus noored, kellel on varasem riskikäitumise kogemus, toetaksid ja jõustaksid tänaseid noori. Kogemustega usaldusisikud suudavad noortega samastuda ja neil puudub võimupositsioon. Nii on suurem tõenäosus, et noortel tekib usaldus ja vastuvõtlikkus abile. Loe lähemalt siit.

Kuna programmi arendus on väga sisukas ja aeganõudev, siis keskendusime NULAs vaid kogemustega usaldusisiku programmi arendamisele.
Seni oleme arendustegevuse käigus:

  • Osalenud 12-s erinevates NULA töötoas.
  • Teinud intervjuusid noortega. Kokku viisime läbi üle 10 intervjuu noortega (vanuses 14-26), kellel on olnud või on riskikäitumine. Intervjuude mõte oli paremini mõista noorte kogemust, läbielatut, ootuseid, sh abi saamise viise ja vajadusi.
  • Teinud intervjuusid kogemusnõustajatega. Kokku viisime läbi 4 intervjuud kogemusnõustajatega, eesmärgiga mõista, milline näeb välja tänane kogemusnõustamise töö ja mida on selle puhul oluline meeles pidada kui ise programmi arendame.
  • Klienditeekonna kaardistamine. Kaardistasime üldisel tasemel nii sihtrühmaks oleva noore, usaldusisiku kui MTÜ teekonna, programmiga liitumisest kuni reaalsete programmi tegevusteni välja. Tutvusime nii Eesti kui välismaa olemasolevate sarnaste programmidega, arutasime Eesti ja Soome valdkonna asjatundjatega, lugesime ja analüüsisime hulga teaduskirjandust.
  • Workshopid noortega. Kohtusime korduvalt (kohtume jätkuvalt) seitsme noorega, kellel on soov tulevikus usaldusisikuks hakata. Tutvustasime neile intervjuudest taipamisi, usaldusisiku programmi ideed, programmi põhialuseid ja visiooni. Koos noortega lõime usaldusisiku rollikirjelduse, väärtuspakkumise, kaardistasime usaldusisikuks olemiseks vajalikud oskused, teadmised ja isikuomadused.
  • Loodud on kogemustega usaldusisiku programmi prototüüp, sh programmi aluspõhimõtted, usaldusisiku rollikirjeldus, väärtuspakkumine, usaldusisiku profiili (sh oskuste) kirjeldus, koolituse metoodika ja sisu prototüüp, usaldusisikute toetussüsteemi kirjeldus, usaldusisikute värbamissammud ja esmane mõjuhindamise metoodika.

    NB! Meie usume, et sellist programmi saab luua ainult koos noorte endiga ja nendelt pidevalt tagasisidet küsides, kuna disainime seda selleks, et see vastaks noorte vajadustele.

    Järgmiseks sammuks proovime leida rahastuse, et 2025. aastal programmi katsetama hakata.

    Soovid programmi kohta lisa uurida, võta ühendust info@sasuudad.ee või sotsiaalmeedias (@sasuudad).

 

CAB (projektitegevus lõppenud)

Tegemist oli „i-RESTORE 2.0“ projekti raames Sotsiaalkindlustusameti poolt loodud noorte nõukoguga, mis on osa laiemast rahvusvahelisest projektist, kus osales lisaks Eestile veel Rumeenia, Holland ja Kreeka ning mille eesmärk oli muuta taastava õiguse teenus lastele paremaks ja kättesaadavamaks ning kaasata õigus- ja sotsiaalsüsteemiga kokku puutunud lapsi rohkem protsessidesse, mis nende endi elu mõjutavad.

Noorte nõukogu loodi 2.03.2023 ning ametlik tegevus lõppes 31.12.2024.

Noorte nõukogusse kuulusid noored vanuses 16 – 21. Tipphetkel oli liikmeid kokku ligikaudu 10, aktiivseid liikmeid oli lõpuperioodil 5. Noorte nõukogusse kuulusid erineva kogemusega noored, kes on kokku puutunud nii sotsiaal-, justiits- kui tervishoiusüsteemiga. Kohtusime esialgu noortega igakuiselt, kus arutasime erinevaid teemasid (nt noorte head ja keerulised kogemused, selle alusel sõnumite loomine spetsialistidele; kaardistasime noorte vajadusi, lõime ja viisime läbi taastava õiguse teavituskampaania ja lõime erinevaid taastava õiguse materjale).

CAB raames tehtud tegevused:

  • Kokku kohtuti 38 korda (20 korda kontaktselt ja 18 korda veebi teel)
  • Suvekooli korraldamine (CAB nõukogu liimetega)
  • Taastava õiguse mängu loomine
  • Tagasiside küsimustiku loomine
  • Õppereisidel osalemine (Rumeenia ja Brüssel)
  • Kinnise lasteasutuse teenusestandardisse sisendi andmine
  • Lastekaitse seaduse väljatöötamiskavatsusse sisendi andmine
  • Erinevatel spetsialistidele suunatud koolitusel noorte vajaduste ja sõnumite levitamine
  • Noored osalesid koolitustel, konverentsidel ja jagasid oma kogemusi ning soove ja soovitusi spetsialistidele.
  • Taastava õiguse teavituskampaania loomine ja läbiviimine, teemaviitega #noortenõukogu @SaSuudad instagramis.

Noorte nõukogu eesmärk oli nende endi sõnul:

NB! Mitmed sõnumid, mida MTÜ Sa Suudad jagab tulevad nii noorte nõukogu noortelt kui teistelt noortelt, kellega oleme varasemalt arutlenud või arutleme tulevikus. Kõik välja toodud sõnumid on 100% noortelt endilt tulnud ning meie jaoks on need suure ning hindamatu väärtusega!

Tegeleme hetkel uue rahastuse saamisega, et noorte nõukogu taasluua! Soovid olla osa või tead kedagi, kes sooviks – võta ühendust info@sasuudad või kirjuta meile SoMe-s @sasuudad

Tahad meiega midagi ägedat teha?

Kirjuta meile: info@sasuudad.ee